Midyeci Koray Kimdir?

Aslen Sinop’lu olan Koray ÜNAL, 1984 İstanbul doğumludur. Hem Sinop’lu olmanın verdiği deniz mahsülleri ilgisi hem de İstanbul’da yetişmiş olmanın verdiği geleneksel Türk mutfağı mozaiğine olan tutkusu onu lise yıllarından başlayarak hep restoran işletmeciliği ve mutfak sanatlarına çekmiştir. Restorancılık hikayesinin başlangıcı lise yıllarına dayanan Midyeci Koray, İstanbul’un en tarihi yerlerinde birçok restoranda, çeşitli görevlerde bulunmuş, yöneticilik yapmış fakat mutfağa olan tutkusu asla tükenmemiştir.

2010’da lise yıllarından beri onu hiç yalnız bırakmayan ve daima destekçisi olan Bahar hanım ile hayatlarını sonsuza dek birleştirdiler. 2012 yılında bu mutlu evliliğin ilk meyvesi olan kızı dünyaya geldi. İş hayatının meşakkatli yokuşlarını tırmanırken kızına ve eşi Bahar hanıma vakit ayırmayı asla ihmal etmeyen Koray bey, yeni fikirlerinin ilhamını, ailesine ayırdığı zamanlarda kazandığı motivasyon ivmesine borçu olduğunun altını çiziyor.

Disiplinli ve emek-tecrübe yoğun iş temposu sırasında, 2016 yılına kadar sürekli olarak hayalini kurduğu ve planlamasını yaptığı inovatif midye sunumlarını hayata geçirmek için 2016 yılında bütün edindiği tecrübe ve disiplinle Midyeci Koray’ı kurdu. Markanın arz döneminde çok yoğun şekilde şubelik teklifleri alsa da, 2019 yazının sonuna kadar markanın hedeflediği zemine oturmasını beklediği için tamamını reddetti. Bu konuyla ilgili gelen sorulara, “Midye yemeyi sevmeyen midyeyi sunamaz!, Midyeci Koray 3-5 yıllık bir mazinin değil, 20 yılı aşkın tecrübemin ürünü.” Şeklinde cevaplıyor.

Halen İstanbul Bakırköy’de sokak kültürünün nabzını, bizzat işlettiği kendi şubesinde tutmakta olan Midyeci Koray; “Artık biz yeni noktalar açmaya hazır, dersine iyi çalışmış bir markayız” diyor.